O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


KYTIČKA SNĚŽENEK PDF Tisk E-mail
Středa, 05 únor 2020
Bylo to dávno, v minulém století, když jsem nosívala mamince malou kytičku sněženek. Kupovala jsem ji na rohu před Dětským domem, kam jsem téměř denně jezdila do čítárny v prvním patře. Později, sotva o desítku let, jsem je dostávala já. Kupodivu, obě ty kytičky byly většinou ve stejném stavu: tedy pomačkané, povadlé. Já je měla po dlouhou cestu domů v kapse (pamatuju se, že stály celé dvě koruny), mí nápadníci  mi je většinou věnovali až před domem, když jsme se loučili poslední pusou. 

 

 

 

 

Touhle dobou bývaly všude, babky seděly na stoličkách, u nohou košík plný malinkých kytiček.  Bylo jich tolik, až je všechny vytrhali. Ani nevím odkdy panuje ten velký zákaz jejich trhání a prodávání, od kdy jsou sněženky chráněné. 

 

 

Image result for sněženky kytička"

  • V minulosti byla sněženka podsněžník nejrozšířenější jarní rostlinou v Česku, v současné době ji řadíme mezi ohrožené a chráněné druhy, což je následkem především ztráty přirozeného biotopu a velkého trhání v době květu.
  • Na většině území se již vyskytuje pouze ostrůvkovitě, poměrně hojně roste např. na Opavsku a Zlínsku.
  • Významnými lokalitami v ČR jsou např. přírodní památka Sněženky ve Vysokém lese či přírodní památka Sedlnické sněženky.    
  • (tolik wikipedie)
 
Dnes, když jsem zvolna šla naší ulicí kolem předzahrádek, a objevila malý trs těch něžných prvních květů, jsem si to všechno připomněla.
 
To dávné holčičí dilema, jestli si koupit pár horkých kaštanů, které prodával celou zimu jeden Slovák před kinem Sevastopol, nebo přivézt domů do hrsti schovanou kytičku.
Většinou to dopadlo buď podle míry hladu či podle míry případných provinění, které jsem tím chtěla odčinit.
 

 
 
Byly nesmírně milé, vždy potěšily, ale teď je mi zpětně nesmírně líto, když si vzpomenu na tu záplavu, kterou prodejci pro oněch pár korun každoročně vytrhali...
Trhali, trhali, až jich máme jen sem tam pár.
 
Ale stejně - vzpomínáte taky na ony malé pugýtky? 
 

d@niela

 


 
 
Komentáře (9)add feed
... : mia I
Danielo jak by si člověk nepamatoval a dávali jsme je do podobných váziček https://www.sbazar.cz/kokeskova/detail/59452967-stare-vazicky-na-snezenky-fialky

A nejen sněženky. Chodívali jsme na fialky, do lesa Lopata na petrklíče, na konvalinky, k stružkám potůčků na pomněnky(nebo poměnky??). S jarem jsme obdivovali krásu blatouchů kolem potoka. A to nemluvím o kočičkách. V létě jsme my holky mívaly za ušima kopretiny, dnes tam mají dívky sluchátka..
únor 05, 2020 06:57
... : *deeres*
Včera jsem objevila první rozkvetlé sněženky a také talovíny, zatím jenom na jižních stráních. Pořád jsou místa, kde je jich halda, jenom už se neprodávají na jaře na každém rohu v Praze. To prot, žře jsou chráněné.
Tady jsou sněženky, konvalinky a talovíny, tak rozlezlé, že jsou i na přístupových cestách ke zdejším chatám v lese. Tak i přes zákaz chodím s lopatičkou a přesazují do míst, kde je auta nerozjezdí. Jen vysvitlo slunce, český endemitní křivatec nasadil poupata, rozkvetl vilín i nahokvětý jasmín. To jsou ta žlutá mrňavá sluníčka na zelených prutech visících přes ploty, podobná zlatému dešti.
http://augustine.blog.cz/1903/jasmin-nahokvety-male-slunce-v-zahrade
únor 05, 2020 08:36
... : *deeres*
https://botany.cz/cs/krivatec-cesky-praha/
Tahle nádhera už brzy pokvete kolem celé Prahy, stačí jim k tomu pár kamenů, s mělkou vrstvou hlíny a sluneční strana. Za barákem směrem k jihu, na skalkách, jich tu máme celé koberce.
únor 05, 2020 08:40
... : NČ
Sněženky i fialky jsou dobrý. Rád vzpomínám. Za pár drobnejch roztahovaly stejně spolehlivě, jako třeba drahý růže. Jen blbec by platil víc, než musí.
I dneska kupuju, když někde v Jindřišský vidím. To ale jen kvůli babkám, co tam s nima seděj. Koupím, ale, nemaje je komu dát, věnuju je rovnou tý babce.
únor 05, 2020 10:38
... : Bara
Netusila jsem, ze jsou snezenky chranene. Pred nekolika roky jsem si koupila cibulky bledulek, prvni rok vykvetly, ale tim to skoncilo, proste vymizely. Priznam, ze krivatec jsem snad jeste nikdy nevidela, mozna bych ho zamenila se zlutym krokusem, i kdyz je tam dost videitelny rozdil.
únor 05, 2020 21:23
... : NČ
Sněženky nejdou hulit!
Letos zase, radši než sněženky, zkusim pár kytek konopí. Vlóni mi nevyšla ze semínek ani jedna kytka. Předlóni vyšlo 5 kytek, dost dobrý!
Akorát už se s tím nebudu vytahovat na Kudle, kdo ví, kdo všechno ji čte a koho jsem naštval.
únor 06, 2020 06:33
... : doktor
Danielko děkuji za milou vzpomínku.Též i mne to byl jarní dárek mamince a později i dívkám,které mi byly přítelkyní a ještě později dívce,kterou jsem si vzal.Nyní již babky nikde nesedí, v květinářství o sněženky nezavadím,tak ženě i dceři kupuji s láskou krásné sluníčkové a též voňavé narcisky. Hezký den všem naším milým ženám.

únor 06, 2020 12:04
... : Inka
sněženky a fialky si také pamatuju...měla jsem prvního takového antiromantika... snažila jsem se mu jednou nenápadně naznančit, jak mám ráda Fialky a na jedné procházce jsem si sama jednu utrhla s tím jak je krásná a jak voní... aby učinil mému nadšení zadost, čuchnul si k Fialce mocně tak, že mu koukals z nosu jen ťopka smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
únor 06, 2020 14:25
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]