O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


MORMONI VE SVĚTĚ I U NÁS PDF Tisk E-mail
Pondělí, 02 prosinec 2019
Související obrázek
Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (CJKSPD) (anglicky The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints) je největší z mormonských církví. Dnes má přes 15 milionů členů v mnoha zemích světa. V České republice se k CJKSPD při sčítání lidu přihlásilo přes dva a půl tisíce členů. Vysoký podíl obyvatel sympatizujících s CJKSPD, je v Praze a na jižní Moravě.

 

 

 


 

Polygamie, neboli praxe, kdy muž může mít více žen, byla praxí, kterou jako zjevení zavedl mormonský zakladatel a Prorok Joseph Smith. On a poté i jeho nástupce, Brigham Young, ji přikázal všem členům jako Boží přikázání.  

 

Brigham Young, druhý prezident CJKSPD, založil americký stát Utah a několik měst v Kalifornii, Arizoně, Nevadě a Idaho, když v roce 1847, po dlouholetém pronásledování a nesnášenlivosti vůči mormonům, vyvedl 100 000 Svatých 1800 km dlouhou cestou z Ohia přes pláně do údolí Solného jezera (Salt Lake).Tento exodus je jedním z největších případů stěhování obyvatel v historii Severní Ameriky. Do roku 1860 se tam pak ještě dalších více než 50 000 lidí přestěhovalo z Britských ostrovů. Proto má mnoho obyvatel Utahu britské předky. Ve státě Utah v dnešní době žije 2,5 mil. obyvatel, z nichž kolem 60 % populace jsou Svatí posledních dnů. 

 

Brigham Young byl mj. autorem tzv. Zákona msty, který byl součástí mormonského Obdarování až do počátku 20.století. Zákon msty učil mormony, aby se modlili za pomstu krve svého proroka Josepha Smithe na americkém národě, a učili to samé i svoje děti až do čtvrtého pokolení.

 

Mormonská polygamie byla samozřejmě praktikována tajně i po oficiálním zrušení v roce 1890. V tamější okrajové nezávislé sekci nazývané FLDS proběhlo několik zatčení a odsouzení za mnohoženství či sňatky s nezletilými děvčaty. Nejznámější, mormon Jeff Warren, se dokonce ocitl na seznamu FBI nejhledanějších osob v USA za znásilnění, polygamii a podvody s penězi; dnes si odpykává doživotí.

 

V roce 2008 proběhla policejní razie (na základě telefonátu na linku podpory kvůli znásilňování a týrání dětí) na mormonském statku v Texasu. Soud následně odňal mormonským matkám 468 dětí a svěřil je do péče státu, většina matek poté společenství pod policejní ochranou opustila. 

 

61 letý polygamista, bývalý náboženského vůdce, biskup Winston Blackmore, byl odsouzen k šestiměsíčnímu domácímu vězení a 150 hodinám veřejných prací poté, co byl shledán vinným ze zneužívání mladistvých.

 

Související obrázek

 

Z jeho čtyřiadvaceti manželek bylo totiž devět mladších než 18 let

a čtyřem bylo dokonce pouhých 15, když se s nimi oženil.

 

 

 

V letech 1990 až 2014, tedy za dvacet sedm let,

se svými manželkami zplodil 149 dětí.

 

 

Winston Blackmore řekl před soudem: „Jsem vinen pouze vírou ve své náboženství a to je vše, co dnes mohu na svou obhajobu říci, a to jsem nikdy nepopřel.“

Bylo to první kanadské souzení, týkající se polygamie, za více než století. Podle kanadského práva je maximální trest za polygamii pět let ve vězení. Ale navzdory mnohonásobnému policejnímu vyšetřování obvinění ze zneužívání v této komunitě, odmítl soud další stíhání a jeho obvinění z polygamie kvůli obavám, že by to porušilo ústavní svobodu náboženství...

 

x x x x x

 


Výsledek obrázku pro mormoni v čr
 
 
Hlavní sídlo církve v Česku je v Praze (Milady Horákové 85/95, 170 00 Praha 7).
 

 

 

Církev vyvíjela misijní činnost na území Česka již v 19. století, ale česká vláda ji uznala až v roce 1929, kdy byla založena Československá misie Praha. Ta byla roku 1990 obnovena a členové se shromažďuji v tzv. odbočkách v Česku i na Slovensku.  Největší počet členů je v Praze a v Brně.

 

 

Související obrázek

Z oslav devadesátiletého výročí založení této církve u nás

 

Kůl -  geografická jednotka Církve velikostí odpovídající katolické diecézi - nyní pokrývá celou Českou republiku. Součástí kůlu je šest sborů: Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové, Jičín a Plzeň; a sedm odboček: Liberec, České Budějovice, Jihlava, Třebíč, Uherské Hradiště, Zlín a Olomouc. Vedoucím sboru je biskup, který se svými dvěma rádci tvoří biskupstvo sboru. V odbočkách působí president odbočky a jeho dva rádci, kteří dohromady tvoří předsednictvo odbočky.

 

 

x x x x x

 

Zvládli byste tak velkou rodinu?

Umíte si to vůbec představit?

d@niela

 

zdroj: CBC-canada, wikipedie

 

 


Komentáře (8)add feed
... : NČ,,,
Církev? Ne. Sekta! I když, ona každá církev, i ta největší, je sekta.
prosinec 03, 2019 05:44
... : Mikin4
Nerekl bych, NČ. Rozdil mezi cirkvi a sektou si najdi ve slovniku.
-----------------------------
Jinak - mormoni toho maji na svedomi pozehnane. Hlavne ve svych zacatcich delali psi kusy. Musim ale uznat, ze napriklad jejich misionari jsou mnohem mene vlezli nez Svedci Jehovovi a daji si pomerne rychle vysvetlit, ze nemate zajem.
A pri cestovani statem Utah si uvedomite ze jste ve state mormonu vicemene jen tim, ze je tam pomerne obtizne koupit alkohol. Jinak tam ziji stejne jako ve zbytku Spojenych statu normalni, velice fajn lidi. A byvaly mormonsky kandidat na presidenta Mitt Romney je v soucasne dobe jednim z nejrespektovanejsich republikanskych politiku.
prosinec 03, 2019 06:56
... : *deeres*
Jednou jsem viděla nějaký pořad v TV, kdy čerstvě zletilí mormonští kluci i holky, byly vypuštěni do normálního světa. Nejdřív koukali jak z jara, pak sundali směšné oblečení a nakonec se většina z nich domů nevrátila a byla rodinou zavržena.

Církev nařizuje svým mladým členům, aby chodili na rande teprve, když je jim 16 let. Mají však na takové chůzky chodit nejprve ve větším počtu lidí, nikoliv pouze ve dvojici. Mladí lidé se mají vyhýbat tomu, aby chodili často na rande s toutéž osobou. Mají také rodiče seznámit s každým, koho pozvou na rande. Pravidla církve také doporučují, jaké oblečení mají mladí lidé nosit. Církev také mládež varuje před nevhodnou hudbou. Na to všechno mají příručku pro posílení mládeže, kde se zakazuje porušení pohlavní čistoty před svatbou, včetně pornografie, nebo sebeuspokojení.

Pokud mají mladí, vyrostlí v mormonské víře srovnání, tak je jejich víra nejspíš hodně rychle přejde.
prosinec 03, 2019 09:19
... : *deeres*
Byly=byli, mělo bych si to následně přečíst, když něco přepisuji.
prosinec 03, 2019 09:21
... : NČ,,,
Krátce řečeno: MAGOŘI.
prosinec 03, 2019 10:18
... : kyttka
NČ, souhlas, tentokrát bez výhrad.
prosinec 03, 2019 10:34
... : doktor
Mám velkou nedůvěru k jakékoli církvi,sektě čí jiným náboženským fanatikům.Ale víra je něco jiného,víra jako taková nemá s církví nic společného.
prosinec 03, 2019 14:03
... : Michal
Knihu Mormonů jsem si přečet, Mormoni v Americe ji pro mně obstarali česky, byl jsem zvědavej. Co jsem se dozvěděl? Že Bůh je blbec co neumí správně napsat svou vlastní knihu.
prosinec 03, 2019 18:38
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]