O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

HUSPENINA ČILI SULC - LÉK, KTERÝ SI UVAŘTE PDF Tisk E-mail
Středa, 27 listopad 2019
Výsledek obrázku pro Děložní myomPřestože si většinu jídel připravených z vepřového masa spojujeme s něčím nezdravým, v případě huspeniny to případě neplatí. Právě naopak, tohle je přímo lék, a ještě k tomu v mimořádně chutném a voňavém balení. Nejvýznamnější složkou, které vděčí za své léčivé účinky, je kolagen. Tuto bílkovinu, nazývanou v kosmetickém průmyslu i bílkovinou mládí, obsahují zejména vazivové tkáně, jako jsou kůže, chrupavky, šlachy, klouby.
 
 

 

 

 

 

 

Další významnou bílkovinou přítomnou v huspenině je elastin, který dodává nezbytnou elasticitu tkáním našich vnitřních orgánů (cévy, srdce, šlachy).

 

Kolagen je nezbytný především ve vyvíjejícím se organismu, v dětství a dospívání na tvorbu kostí, protože vytváří síť pro ukládání vápníku. V dospělosti zase chrání klouby před artrózou, udržuje celý pohybový aparát v dobré kondici, je součástí kloubních chrupavek, šlach, vazivových tkání, pokožky, kostí, zubů a stěn krevních cév.

 

Důležité je dodávat ho tělu pravidelně v rámci prevence. Pokud jste právě podali větší sportovní výkon a nebolí vás nohy, vděčíte za to dobrému stavu chrupavek. Pokud jsou v pořádku, pevné, hladké a elastické, mezi klouby vzniká minimální tření (ještě menší tření než při klouzání dvou kostek ledu po sobě). Stačí však malé poškození a proces záhuby se odstartuje. Chrupavka se tzačne měnit na jakýsi smirek, devastující nejen sebe, ale později i kloub a své okolí. Aby k tomu nedošlo, potřebuje vaše tělo právě dostatek kolagenu.

 

Přebytečný tuk se usazuje na povrchu huspeniny a je ho tak možné snadno odstranit.

V samotném čistém aspiku se tuk nenachází vůbec. Pečlivým odstraněním tuku ze samotného masa (zejména kůží) ještě před vařením se navíc dá obsah tuku významně omezit.

 

Ke zdraví prospěšným účinkům huspeniny lze přičíst i konzumaci příloh - zejména cibule, křen, kvašené okurky či kvašené zelí, jsou přeci další zdroje vitamínů a vitálních enzymů.

 

 

 

Výsledek obrázku pro die Sülze

 

Co budete potřebovat:

 

2 vepřová kolena

2 vepřové nožičky

500 g vepřových kůží (může být, nemusí)

500 g vepřové plece

20 zrníček pepře

10 zrníček nového koření

2-3 bobkové listy

4 větvičky čerstvého tymiánu

2 cibule

8-10 stroužků česneku

5 mrkví

1-2 petržele

polovinu hlízy celeru

2 vejce uvařená natvrdo

Sůl, ocet

 

 

 

Dva dny před přípravou namočíme kolena, kopýtka a kůže do silného slaného roztoku (voda + sůl) a uložíme do ledničky. Po dvou dnech kousky masa vyjmeme z roztoku a dobře je omyjeme. Dáme je do většího (asi pětilitrového) hrnce a zalijeme čistou studenou vodou. Dáme vařit.

(Rychlejší cesta: Kolena, kopyta a kůže předem nenamáčíme ve slaném nálevu, jen je dobře očistíme, omyjeme a dáme vařit.)

 

Související obrázek

 

 

 

 

 

 

 

 

Na dochucení:

 

bílou cibuli

ocet

křen

citrón

mletou červenou papriku

kyselé okurky

 

 


 

Do hrnce pak přidáme černé a nové koření, bobkové listy a větvičky tymiánu. Když voda začne vřít, zmírníme plamen. Přidáme očištěné cibule překrojené na poloviny a očištěné stroužky česneku. Osolíme a přikryjeme pokličkou. Huspeninu na mírném ohni vaříme asi dvě hodiny. Průběžně odstraňujeme tvořící se pěnu. Nemícháme. Když se maso začne trochu oddělovat od kosti, přidáme umytou vepřovou plec a omytou očištěnou mrkev, petržel a celer. Dále pomalu vaříme na mírném plameni. V částečně zakrytém hrnci huspeninu vaříme, dokud se maso zcela neoddělí od kosti, což bude trvat nejméně čtyři hodiny.

 

Protože zeleninu budeme potřebovat na servírování huspeniny, nenecháme ji úplně rozvařit. Když je uvařená, opatrně ji vyjmeme a odložíme. Když máme pocit, že je hotovo, podle chuti huspeninu dosolíme a přidáme do ní pár lžic octa. Jestli je už dostatečně hustá, zjistíme tak, že si malé množství odebereme na talířek a prsty vyzkoušíme, zda se lepí. Na talířku na chladném místě by měla za pár minut ztuhnout.

 

Výsledek obrázku pro die Sülze

 

 

Uvařenou zeleninu mezitím nakrájíme na úhledné kousky. Maso necháme trochu vychladnout a rovněž ho nakrájíme na menší kostky. Zeleninu i maso – můžeme přidat i polovinu natvrdo uvařeného vejce – rozdělíme do hlubokých talířů nebo misek a zalijeme přeceděnou huspeninou. Necháme vychladnout a odložíme do lednice, aby huspenina dokonale ztuhla. Po ztuhnutí pak sejmeme z povrchu tuk, takže zůstane čirý rosol. Pak ji vyklopíme na mělký talíř, ozdobíme kolečky cibule a petrželkou. Podáváme s octem a čerstvým chlebem.

 

Kdo má rád "dietní", může zkusit kuřecí sulc. Ingredience jsou stejné, až na to, že místo vepřového kolena se tam dá vařit jedno celé kuře, jinak je vše stejné jak v receptu výše. Je to rovněž super pochoutka, která nemá konkurenci!

 

 

 jéje, moc se na sulc těším,

taky si dáte?

ANDREA

 

 

Komentáře (7)add feed
... : *deeres*
Taky ho můžu, ale jsem líná si ho udělat. Ještě tak to uvařit, jenže kdo má potom uklízet.
Kdysi, v dobách, kdy jedna vepřová nožička stála dvě kačky, tak to bylo laciné jídlo.
Dneska jedna nožička cca 15 kaček, plecko kilo kolem stovky, stejně tak i koleno. Podobné to je i s prejtem, ten já taky milovala, ale kupovaný sulc ani prejt nejím.
listopad 28, 2019 09:00
... : doktor
Andreo,ano želatina z vepřových nožiček je jediný lék na klouby.Tak žádné drahé přípravky,ale nOŽIČKY - Vařit a vařit !
listopad 28, 2019 12:22
... : Krakonoš
Mně se líbí, jak se to fut vopakuje: Dávno za dvě kačky bylo levný, dnes za 15 kaček je drahý. Aneb jak si vyrobit pocit, že dnes stojí všecko za pendrek, i za cenu znásilnění aritmetiky. smilies/wink.gif
Doktore, dobrej lék na klouby je taky pořádná slivovice. Mazat a mazat! smilies/grin.gif
listopad 28, 2019 15:47
... : *deeres*
Když si to spočítám, kolik bych dala za suroviny na sulc, k tomu práce, jím to jenom já, tak mne chuť prostě přejde. Takže tak.
Nožičku ti prodají sice pouze jednu, ale koleno také, k tomu půl kila plecka nebo ramínka, menší ti také neprodají a pak víc, jak půlku sulcu vyhodím, protože toho tolik nesním.
listopad 28, 2019 15:58
... : Krakonoš
Musíš pozvat kamarády na hostinu. Neřikej, že by ti to Pepa nepomoh zbaštit. A třeba by za to něco vopravil, připevnil...?

listopad 28, 2019 17:00
... : *deeres*
To nepůjde, já mám svýho Pepu a ten to nežere a vopravovat umím sama.
listopad 28, 2019 17:18
... : d@niela
fakt je, že udělat tak dvě porce sulcu asi nejde. A za den dva už to jíst nejde...
To je fakt na inzerát: "udělám sulc, nechcete někco přijít?"
smilies/grin.gif
listopad 28, 2019 21:18
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]