O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

OD "RUKOU" K TOALETNÍMU PAPÍRU PDF Tisk E-mail
Pátek, 04 říjen 2019
Přejít na obsah
OD "RUKOU" K TOALETNÍMU PAPÍRU
Strana 2

 

 

 

 

Toaletní papír - je tak automatickou součástí našeho života, že si bez něj návštěvu toalety umíme představit jen stěží. Toaletní papír je však vcelku novinkou. Neznamená to, že lidé předtím nepoužívali nic. Ve starověkém Řecku a Římu měli systém toalet natolik "vymakaný", že samozřejmě neopominuli ani tak důležitou skutečnost jako následnou hygienu. Mimochodem, toaletní papír byl oficiálně zaveden ve Spojených státech, a to až v roce 1857 a jeho autor Joseph Gayetty ho prodával primárně jako léčivý prostředek v boji s hemeroidy.  Jinak ten nejstarší, byl vyráběn v Číně, a to z rýžové slámy, přibližně od roku 600 našeho letopočtu. Císařská dílna tohoto nejlevnějšího papíru produkovala na 750 000 listů ročně.

 

V ostatních částech světa se používalo to nejrůznější – bohatí lidé používali ke své očistě vlnu, krajku nebo konopí, zatímco méně bohatí používali ruku omývanou v řece, nebo se čistili různými materiály jako hadry, dřevěnými hoblinami, trávou, senem, kameny, pískem, mechem, vodou, sněhem, kukuřičnými slupkami nebo mušlemi, v závislosti na zemi a počasí nebo sociálních zvyklostech.  Na Středním východě, se obvykle používala voda. Lidé zde používají levou ruku na čištění a pravou ruku na jídlo. V některých částech Afriky to bylo naopak a stisk pravé ruky byl považován za nevychovaný.  

 

 

Výsledek obrázku pro toaletní papír historie V některých částech světa se ještě nedávno běžně používaly staré noviny, telefonní seznamy, reklamní brožury atd.

A ve většině rozvojových zemí je dodnes použitý toaletní papír obvykle umístěn do odpadové nádoby vedle toalety, protože kanalizace nebo septický (vyhnívací) systém nedokáže toaletní papír zpracovat.

(M.j. pamatujete ještě na tenhle toaleťák? Také na největší noviny - Rudé právo :-)))

 

 V současné době má průměrný Američan spotřebu kolem 22,5 kilogramu toaletního papíru ročně.

 

 

Na výrobu jedné tuny je přitom zapotřebí zhruba 1,75 tuny surového vlákna, takže rozhodně nemůžeme hovořit o ekologii.

Na rozdíl od omyvatelného tersoria…

 

d@niela

 

 

 

 

Komentáře (9)add feed
... : *deeres*
....tatííí, maminka mě utřela lopuchem, byla tam beruška.....
říjen 04, 2019 09:11
... : mamča
"...jsi-li každý správným Čechem, né papírem, ale mechem"
Tuším, že to zpíval Ivo Jahelka. smilies/cheesy.gif
říjen 04, 2019 09:43
... : doktor
Danielko,ještě dnes v Turecku se toaletní papír nesplachuje,ale vhazuje do přistavené nádoby.V Indii v některých provinciích se místo papíru toaletního používají oblázky,použité se vhazují do koše a když je plný tak se proudem vody propláchnou a hotovo je vše připraveno k dalšímu použití.No jak se říká jiný kraj.... jiný mrav.Všem bezva víkend.
říjen 04, 2019 12:56
... : Mikin4
V mnoha zemich Asie se porad jeste praktikuje obycejne umyti vodou. Nejpraktictejsi, nejhygienictejsi a nenici se tim lesy...
říjen 04, 2019 14:50
... : d@niela
Nojo, Mikine, tak se to snažím si představit...po použití omyju - ale co pak? S tou mokrou zadelí? Utřou se do kalhot? do sukní?
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
říjen 05, 2019 00:15
... : Mikin4
Danielo, zadny strach. V teplotach nad 25 stupnu (myslim pochopitelne 25C) to neni problem. Akorat se clovek (clovecice) nesmi po dobu asi 4.23 minut posadit, ci skrabat na choulostivych mistech. Vsechno uschne.
(Prodavam s petiletou zarukou)
říjen 05, 2019 03:44
... : doktor
Hahahaha,Dani jasně,že tleskám.
říjen 05, 2019 12:42
... : Anicka 1
Mam stesti, ze mam bidet. Mokra cista zadel se utira rucnikem k tomu urcenym.
říjen 05, 2019 18:56
... : Inka
s tím mytím souhlasím. Ty středověké praktiky si nějak v dnešní době nedokážu představit smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
říjen 08, 2019 07:18
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]