O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

DOMEK ZDĚDĚNÝ A ROZDĚLENÝ PDF Tisk E-mail
Pondělí, 11 únor 2008

 Dobrý den, obracím se na vás ohledně porady, jak řešit naší situaci. Někdy v roce 1948 naši rodiče koupili do spoluvlastnictví rodinný domek. V tomto domku jsme se postupně narodili my čtyři sourozenci - bratři (Láďa, Miloš, Jarda, Štěpán). V domku nyní bydlí maminka a bratr Štěpán. Po smrti otce v roce 1987 při dědickém řízení jsme se my pozůstalí dohodli, že naše podíly částečně bezúplatně převedeme ve prospěch Miloše  (jeden jako úhrada své 

dlužné půjčky, druzí dva a maminka bezúplatně).

 

 


     Čímž se dotyčný M. stal spoluvlastníkem jedné poloviny s následným zapsáním do katastru nemovitostí. Někdy v roce 2000 si pak koupil svůj byt do osobního vlastnictví a z domku se odstěhoval. To celé udělal úplně v tajnosti, o ničem nás předem neinformoval. V současnosti si  M. našel partnerku, která na nás ostatní bohužel působí velmi silně pocitem zlatokopky. Bratra tlačí do svatby, moje věci z dílny už chtěla vyházet, se slovy "že se jí tam hodně moc líbí a že to potřebuje" a další náznaky. Bohužel víme, že dnes mu nemůžeme naše podíly odebrat, i když se o svojí polovinu v žádném případě nestará.


    Ale máme poměrně důvodné obavy z toho, že ho donutí po svatbě, aby převedl veškerý svůj majetek na ni, potom se s ním rozvede, nastěhuje se do domku a bude se snažit maminku se Štěpánem z domku vyštvat. Jde nám o to, jak zabránit tomu, aby se to nemohlo vyplnit - to znamená jak zajistit, aby Miloš nemohl v žádném případě svou polovinu domku převést na ní.

 

     Předem děkuji za sebe i ostatní, 

 

Jaroslav

 

 


 

 

Jaroslave,

 

     problematika darování je v českém právním řádu upravena v občanském zákoníku v ustanovení § 628 - § 630. Obecná definice tohoto právního úkonu je obsažena v § 628 : "Darovací smlouvou dárce něco bezplatně přenechává nebo slibuje obdarovanému, a ten dar nebo slib přijímá." Definiční znak je tedy především bezplatnost. Darovací smlouva musí být dále vždy písemná, je-li předmětem daru nemovitost a u movité věci, nedojde-li k odevzdání a převzetí věci při darování. Neplatná je darovací smlouva, podle níž má být plněno až po dárcově smrti. To by totiž již nebyla darovací smlouva, ale vlastně určitá "pseudozávěť". 


     Jako ochrana obdarovaného působí povinnost dárce při nabídce daru upozornit na vady, o nichž ví. Má-li věc vady, na které dárce neupozornil, je obdarovaný oprávněn věc vrátit.

 

A nyní to, co vás asi zajímá především:

 

 

    Velice kontroverzní je ustanovení § 630, odkazující na dobré mravy. Je to příklad recepce dávného římského práva.

 

"Dárce se může domáhat vrácení daru,

jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak,

že tím hrubě porušuje dobré mravy."

 

 

     Co se myslí hrubým porušením dobrých mravů samozřejmě nikde specifikováno není. Ono to ani není možné a nebylo by to zřejmě ani účelné. Formulace "hrubé porušení" ale napovídá, že musí jít skutečně o velmi vážný zásah proti normám slušného chování. Bude vždy záležet na soudci, jak situaci posoudí.

 

Mj.

 

P.S. Jinak - pokud něco někomu dáte, je to už jeho majetek a záleží jen a jen na něm, co s ním nadále udělá a komu ho pak dá. Bohužel... (to se vztahuje k tomu, že by Váš bratr svůj majetek převedl poté na svou ženu.)

 

 

pr@ník

 

 

Komentáře (11)add feed
neporadím, nejsem právník : bb
ale být to já a můj bratr by byl taková třtina větrem se klátící, že by byl schopen nové ženě dát vše a pak se dívat, jak se snaží vyštípat bratra s mámou z jejich poloviny domu, tak bych se asi snažila udělat taková opatření, aby se to nepodařilo, tj. rozdělit dům, oddělit vstupy do domu, udělat příčky tak, aby se nepotkávali, dva elektroměry, dva vodoměry, atd. Prostě dvojdomek, a bratrovo bývalá žena (pokud tedy uvažuješ už teď o budoucí švagrové jako o rozvedené potvoře) ať si v té své polovině dělá co chce
únor 12, 2008 10:04
? : Béda Traktorista
Že si bratr koupil svůj byt do osobního vlastnictví je přece jen jeho věc a byl by hloupý, kdyby to neudělal. Předpokládám, že je dost starý a plnoletý a tak to bylo jeho rozhodnutí a nemusel čekat na svolení zbytku rodiny.
A ženská, která tlačí chlapa do svatby, nemusí být hned zlatokopka jdoucí jen po jeho majetku. Je zajímavý, jak se tu vždycky živě diskutovalo o tom, že u žen je to jaksi od přirozena, že se chce vdát a mít jistotu a nikdy nepadlo slovo o tom, že je to zlatokopectví.
Pominu-li sourozenecké vztahy, tak když jste dobrovolně přepsali své podíly na jednoho bratra, učinili jste to jistě při plném vědomí a ne pod nátlakem a tudíž jste mu dali i právo rozhodovat s polovinou majetku.
Nápad bb je dobrý, pokud to podmínky domu dovolí, aby se z něho staly jakési dvě bytové jednotky a každý si bude hospodařit ve svém. Proč hned zvedat kalhoty, když brod je ještě daleko. Bratr bude možná chtít mít děti a svůj byt bude pronajímat nebo ho plánuje nechat svým potomkům a na tom nevidím nic špatného.

únor 12, 2008 11:19
Spoluvlastnictví je téměř vždycky problém, : mamča
ale je možné sepsat dohodu vlastníků o užívání domku, s podrobným seznamem toho, kdo bude co užívat (např. garáž, dílnu, apod.) a kdo se bude o kterou část domku starat. A to i v případě, že jde dům rozdělit na dvě bytové jednotky.
Stále zůstává spousta věcí splečných, od střechy, půdy, sklepa, schodiště, údržbu komínů...nebo třeba jen odklízení sněhu, úklid společných prostor, apod.
Samostatný elektroměr (plynoměr) a vodoměr jsou samozřejmostí.
únor 12, 2008 11:51
i já mám stejný názor, jako Béda Traktorista : toulavej
kdybych to odlehčil, jediná možnost zabránit bráchovi převést majetek je nechat ho celou rodinou prohlásit za nesvéprávného. Trochu mě překvapuje, když někde nebydlím a mám tam své věci - dílnu, že automaticky předpokládám, že tenhle stav bude vždycky vyhovovat i majiteli, který mé věci ani obsazení dílny nechce najednou respektovat a chce ji využít pro sebe. Jednak tomu teď může zabránit spolumajitel - nějaké změně, bez jeho svolení druhý spoluvlastník nemůže, když není písemné ujednání, co přesně komu patří, dělat změny se svou polovinou, která není přesně určena co k ní patří. Za druhé, asi nemáte dobré vztahy v rodině, když předpokládáš, že by brácha dopustil vystěhovat tvou mámu a bráchu z domu. Především si promluv s bráchou, to je lepší řešení, než obíhat právníky a vykopávat zákopy na obranu před rodinným vetřelcem, který chce měnit zavedené a tobě vyhovující pořádky. Poznámka, že si bez dovolení ostatních členů rodiny dělá co chce, je velmi vypovídající. Něco mně to připomnělo z mojí rodiny - já jsem ten, co se taky nedovolil . . .
únor 12, 2008 13:26
Všichni ve prospěch Miloše... : NČ
bydlí tam ale Štěpán... Milošový babě se tam líbí (se jí ani nedivim). Důvody mi nějak unikaj.
Šel bych do toho natvrdo. Buď ať půlku Miloš vyplatí a za takto utrženej penís si máma se Štěpánem zaříděj nový bydlení. Anebo navopak vyplaťte vy jeho. Co jako jinýho s tim???
únor 12, 2008 13:33
no já si také myslím, : Inka
že zasahujete do něčeho do čeho Vám nic není, svůj byt si bratr mohl snad koupit i bez Vašeho souhlasu nebo snad ne? Své díly jste mu darovali dobrovolně, pokud dobře čtu, tak tam má bratr díky Vám polovinu a maminka má tu další polovinu, takže zbytek rodiny tam nemá žádné vlastnictví, možná jen trvalé bydliště. Takže si tam bez souhlasu majitelů nemůžete nechávat ani dílnu v užívání. Bratr toto získal před svatbou, takže pokud sám dobrovolně nic na svou nastávající nepřepíše ani po svatbě, zůstává to stále v jeho majetku a tím, že to nabyl před svatbou, tak by se o to ani v případě rozovdu neměl dělit. Mylím se snad? Nebo se to změnilo?
únor 12, 2008 14:32
mladá paní by to zdědila : Inka
pouze v případě jeho smrti.
únor 12, 2008 14:37
Inko, nemýlíš, : bb
to vím čistě náhodou proto, že jsme právě dělili nějaké nemovitosti v rámci sourozeneckého vypořádání, a nově vzniklé podíly přešly opět na původní dědice (ty sourozence), ne do SJM, kdo to chtěl napsat na sebe a manžela/ku, musel spolu s manželem/kou u notáře podepsat i dohodu o tom, že oba souhlasí s tím, aby se tato nemovitost (nebo podíl na ní) stal součástí jejich SJM
únor 12, 2008 14:40
a ostatní vidím taky podobně jako ostatní, : bb
proto bych neřešila co si dělá bratr Miloš se svojí ženou v jejich polovině, ale zabývala se jen Štěpánem, tedy spíš maminkou, a proto se mi jako nejlepší zdá rozdělit to na dvojdomek
A to co nejdřív. Ovšem pokud jde o ideální polovinu, musí se dohodnout vzájemně všichni spoluvlastníci podílů, aby k rozdělení mohlo dojít.
únor 12, 2008 14:41
... : bb
a jestli to pak Miloš na svou ženu přepíše nebo ne, vám může být jedno, mámino bydlení bude neprůstřelně zabezpečené
únor 12, 2008 14:43
inko, a nebo : bb
pokud by to na ni přepsal manžel ještě v době trvání manželství, tj. zahrnul to do SJM (nepředpokládám variantu, že by se vzdal své poloviny domku a převedl ji komplet na manželku)
únor 12, 2008 15:07
Napsat nový komentář

    Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky nevhodné, vulgární a obsahující neplacenou reklamu

quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Tyto znaky opište


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]