[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
JEDEN SVĚT - A JAKÉ ROZDÍLY...
Rubrika: [tady a tam]

Írán prý přehodnotil dlouhodobý zákaz přístupu žen na stadióny a dovolí jim (při dodržování striktních pravidel) sledovat muže sportující na veřejných místech. Státní televize oznámila, že prezident nařídil hlavě sportovní organizace, aby na stadiónech vytvořila ženám podmínky pro sledování národních zápasů. "Nejlepší místa na stadionech, na kterých se konají národní a důležité zápasy, by měla být určena ženám a rodinám".

    


     ”


     Prominentní iránské aktivistky za ženská práva tuto zprávu okamžitě přivítaly. "Jsem šťastná, protože nám bude poprvé dovoleno vstoupit na stadión jako normální lidské bytosti," řekla Parastoo Dokouhaki, spisovatelka, která se po léta účastnila kampaně za přistup žen na stadióny. "Předtím nám prodávali lístky, ale pak nám na ně nedovolili vstoupit. K zákazu nebyl žádný důvod a tímto nařízením nám to bude, doufejme, povoleno. Jsem šťastná." "Naše úsilí přineslo konečně plody. Toto rozhodnutí je pozitivní a logickou reakcí.", řekla Mahbubeh Abbasgholizadeh, další feministická aktivistka, která byla jednou zraněna policií, zatímco pořádala protest před Teheránským stadiónem.  


     Od vzniku Islámské republiky po revoluci v roce 1979 je iránským ženám zamezen přístup na podobné akce. Na menších sportovištích bylo výjimečně ženám dovoleno, aby sledovaly mužské sporty jako basketbal nebo volejbal. Jen nepatrnému počtu žen bylo dovoleno být uvnitř stadiónu; tyto ženy byly vykázány do oddělení VIP a mohly vstoupit pouze, pokud měly oficiální pozvání. Týkalo se to především novinářek, měly tak k hlavním sportovním událostem jasně omezený přístup.


     Autority ospravedlňují zákaz tím, že by se ženy neměly dívat na muže v šortkách, a před nedávnem úřady zdůraznily, že je nevhodné, aby byly ženy v davu, kde se dají očekávat silná slova či nevhodné chování. V rozporu s tím a ke zlosti místních žen, fanynky zahraničních týmu měly vstup na sportovní události povolen. Občas se některé ženy pokoušely projít dovnitř v přestrojení za muže nebo vklouznout mezi zahraniční fanoušky.      


     Někteří analytici říkají, že současná umírněná linie může být proto, že si vláda nechce znepřátelit žádnou skupinu populace v době, kdy je pod stoupajícím mezinárodním tlakem díky svému jadernému programu.


     Když ve volbách minulý rok zvítězil současný prezident a po návratu konzervativních duchovních a náboženské milice, tlačí stoupenci tvrdé linie na pevnou kontrolu nad tímto „nemorálním chováním“. Očekává se proto, že stejně budou stanovena přísná a tvrdá pravidla. Prezident Ahmadinedžad byl zvolen poté, co slíbil návrat k duchovním hodnotám a politickému vedení nastolenému během revoluce v roce 1979 Ajatolláhem Chomejním.


(Podle pramenů z Aljazeera.net)


 Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

Ono by možná bylo nejlepší (Wendy - Mail - WWW) 02.05.2006, 11:03:45
a bez problémů, kdyby ajatoláhovci vynalezli jakéhosi kyborga či hominoida, který by byl schopen rodit děti a uvařit fazolovou kaši !

Je to asi blbý, (NČ - Mail - WWW) 03.05.2006, 08:57:53
to mě zase nějakej zavilej (zavylej) zastánce "mravnosti a demokracie", nějakej supermravnej superdemokrat natře, ale já tvrdim "jinej kraj, jinej mrav". A nemá se to ani míchat!!!
Já sousedovi Pepovi na pavlači taky nevnucuju jak se má chovat k manželce, co mají žrát k večeři, na co se maj koukat v TV, jakej nábytek a kam postavit, jak se maj voblíkat, a do jakýho kostela mají chodit! RESPEKTUJU JEHO I JEHO MANŽELKU!!!! A dovolím si říct, že jsme bezva kamarádi!!!

To je správný názor (Míša - Mail - WWW) 03.05.2006, 10:37:18
v případě, že stejným způsobem tě respektuje i Pepa a nevnucuje ti nějaké svoje principy a zásady.

Míša to řekla za mě (Wendy - Mail - WWW) 03.05.2006, 10:46:30
já taky svým způsobem obdivuju exotiku, ale vadí mi, když to zasahuje do mých svobod. ABy mě třeba jejich touha po smrti příští rok v Egyptě nezabila. Že bych teda sedět doma ? Ale to už je omezení. Krásné egyptské památky by měly být pro každého. Respekt třeba v tomto směru : známá mi vyprávěla, že když byla v Pákistánu bez pokrývky hlavy, chovali se k ní všelijak. I ženy. Ale když si vzala tu pohlavní pokrývku, jako když proutkem mávne - chlapi si nedovolovali, ženy ji se smíchem upravily vylézající pramínek. Jiná země, jiný mrav. To beru, v tomto kontextu bych s tebou NČ souhlasila.

Rozdílnost? (Leni - Mail - WWW) 02.07.2006, 22:23:03
Je pravdou,že co jiný kraj,to jiný mrav,jiné nářečí,jiné zvyky....
Vsadila bych se,že pokud by některé zvyklosti nebyly uměle medializovány a rozpitvávány,mohli by lidé vedle sebe klidně a v pohodě žít-křesťan i muslim.
Pokud studujete náboženství a zajímáte se o jeho základ,v principu je Korán stejný jako Bible.To rozdílné,co zde je,jsou opravdu jenom zvyklosti té a té země.Svoboda není šátek na hlavě nebo šátek v kapse,důležité je,jestli s ečlověk cítí svobodný sám uvnitř sebe a spokojený.Myslím si,že pokud jsou ženy na dané zvyklosti zvyklé,pak se jistě necítí nesvobodně-ale samozřejmě v některých ohledech jistě ano.Lidé by spolu měli komunikovat,ženy mužům samy říci,co konkrétně jim kde v které zemi vadí-ona universální svoboda jak ji propagují USA nemusí být zrovna nejlapším řešením,protože to není ani tak vnitřní svoboda člověka,jako spíš zvyklosti přímo Američanů.Je to opravdu jak píše jistý pán nahoře-jako nutit souseda přejmout zvyklosti jeho.
Je logické,že jim nemusí vyhovovat,každý je jiný.Svoboda by se měla spíš vytvářet individuálně,to zmanená spíš jen pomoci východním zemím s problémem zvaným chudoba,čím více se člověk nemusí soustředit na zabezpečení materiální stránky,tím více může zdokonalovat stránku morální,uměleckou nebo duševní-myslím,že by stačilo pouze nenásilně vytvořit podmínky pro možnost rozvoje svobody a ne předkládat hotovou a předem připravenou formu onoho pojmu.
Svoboda a zvyky se následně upraví dle potřeb té či té země,také by se zvýšila vzdělanost atím časem odpadal problém násilnosti extrémních skupin vjiných náboženských kulturách,protože vzdělanost a moudrost nedává živnou půdu fanatismu-a nebylo by možná třeba ony \"akce za svobodu\"dělat násilím,které stejně přináší jen další násilí.Ovšem tyto představy jsou v dnešní době začínajícího nedostatku ropy pravděpodobně spíš \"růžové\".

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: